Начало Новини Област Добрич сред петте с най-много одобрени проекти по пчеларската програма

Област Добрич сред петте с най-много одобрени проекти по пчеларската програма

Заради подмора на пчели внедряват електронна платформа за оповестяване на растителнозащитните дейности

Област Добрич, заедно със Стара Загора, Варна, Плевен и Шумен, са петте области с най-много одобрени проекти по Националната пчеларска програма, съобщават от земеделското министерство. Общо разписаните проектни предложения в страната са 1761 за над 6 милиона лева и по тях са изготвени договори за финансиране.

Срокът за изпълнение на дейностите по отделните мерки и за подаване на заявления за плащане по Програмата се удължава до 31 август 2020 година.

По повод на случаите на подмор на пчели министър Десислава Танева съобщи, че действията на МЗХГ и БАБХ целят да защитят сектора. „По всички постъпили сигнали за подмор се извършва задълбочена проверка от институциите. Предприети са действия, които са дискутирани с пчеларите, за да се подобри системата за известяване при пръскане. Скоро предстои да заработи и Електронната платформа за оповестяване на растителнозащитните дейности“, каза още тя. По думите й, за изминалата 2019 година са наложени санкции на 1372 земеделски стопанина за неспазване на изискванията за кръстосано съответствие. От тях има и такива, които са санкционирани и за неспазване на изискванията за уведомяване на пчеларите.

Към момента за цялата страна има подадени 30 жалби от пчелари за нераглементирано пръскане от страна на земеделски производители. 10 от тях са били оттеглени от подателите им. Заместник-изпълнителният директор на БАБХ инж. Николай Роснев заяви, че по останалите 20 жалби са взети 11 проби от пчели и 9 от третирана растителност.  „От тях имаме резултатите на шест проби от пчели и на седем от третирана растителност. От всички направени проби, няма съвпадение между веществата, които се откриват в растителността и тези в пчелите. Това води до заключение, че подморът не е причинен от продукти за растителна защита“, каза още инж. Роснев. Той допълни, че има издадения 2 акта за липса на уведомления на пчеларите за пръскания. 

Заместник-изпълнителният директор на Агенцията по храните съобщи още, че на 21 май 2020 т.г. е направено експериментално тестване на  Електронната платформа за оповестяване на растителнозащитните дейности (ЕПОРД). По думите му, тя ще улесни и подобри в значителна степен комуникацията и координацията между земеделски стопани, пчелари и други заинтересовани лица при провеждане на растителнозащитни мероприятия. „Чрез нея ще се даде възможност за автоматично генериране и изпращане (чрез електронна поща или СМС) на уведомления за предстоящо третиране. Регистрацията и достъпът до платформата ще бъдат безплатни за нейните потребители и в тази връзка функционирането й няма да доведе до финансова тежест за тях“, посочи още той. Инж. Роснев изрази надежда, че до края на месец юни системата ще бъде пусната официално в експлоатация.