От днес – 4 януари, Държавен фонд „Земеделие” отваря приема за 2022 г. по Националната програма по пчеларство (НПП), която действа в периода 2020 – 2022 г., съобщават от Фонда Приемът ще продължи до 17 януари. За 2022 г. финансовият ресурс по програмата е в размер на 8 073 092 лева.
Документи ще се приемат в областните дирекции на ДФ „Земеделие” по постоянен адрес на физическо лице и по адресна регистрация на юридическо лице.
Пчеларите могат да изтеглят образец на заявлението за подпомагане от интернет страницата на ДФЗ. Там е публикувана и информация за условията за финансиране по мерките от НПП 2020 – 2022 г. Заинтересованите от пчеларската програма, които нямат онлайн достъп, могат да се осведомят и на място в областните дирекции на Фонда, както и в Централното управление на ДФ „Земеделие“ в отдел „Пчеларство, мляко и интервенции“ на дирекция „Селскостопански пазарни механизми“.
Мерки Б, Г и Д от НПП 2020 – 2022 г. включват дейности за борба срещу вароатозата за извършване на лабораторен анализ на меда и закупуване на кошери, пчелни семейства и майки. По мярка А кандидатите ще бъдат подпомагани при закупуването на дребен пчеларски инвентар, докато мярка В е насочена към подвижното пчеларство. За новия прием през 2022 г., с изменение на Наредбата от м. октомври 2021 г., се добавят нови видове инвентар, които стопаните могат да закупят.
От 2022 г. физическите и юридическите лица, регистрирани като земеделски стопани с пчелни семейства, могат да кандидатстват и по Мярка Г „Изследване на проби от хранителните запаси на пчелните семейства /мед, прашец/ за остатъчни количества вещества от пестициди над пределните норми“. Досега мярката беше достъпна единствено за сдружения и организации. Документи по мярката ще се приемат само в централно управление на Държавен фонд „Земеделие“ – София.
Пчеларските сдружения и организации също могат да кандидатстват за подпомагане по допустимите за тях мерки от Национална програма по пчеларство от 4 до 17 януари 2022 г. Отворена е и мярка Е дейност 3 „Мониторинг на остатъци от пестициди в пчели от райони с интензивно земеделие“. Документи по тези мерки ще се приемат в централно управление на Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция.
Ръководството на ДФ „Земеделие” уверява пчеларите, че след приключване на приема по НПП за 2022 г. в най-кратки срокове ще бъдат разгледани и оценени заявленията на всички кандидати.