Начало Политики и финансиране М. Неков: Бюджетът на Стратегическия план е 8 милиарда лева, въпросът е...

М. Неков: Бюджетът на Стратегическия план е 8 милиарда лева, въпросът е да има качествени проекти

„Стратегическият план ще стимулира земеделските производители да се обединяват“. Това заяви заместник-министърът на земеделието Момчил Неков на конференция на тема „Бъдеще за селското стопанство в България“, организиран от Съюза за стопанска инициатива, съобщават от МЗм.

Той посочи, че един от стимулите това да се случи са инвестиционните мерки, които ще поощряват фермерите да работят заедно. „Към момента тези, които са обединени в групи и организации на производители, доставят в търговските вериги, реализират износ и имат добри обороти“, изтъкна заместник-министърът.

Момчил Неков коментира, че Стратегическият план ще подпомага цялостно производителите на принципа от семето до пазара, като ще бъдат подпомагани българските сортове плодове и зеленчуци, българските породи и биологичното производство. „Заложили сме целта сертифицираните площи да бъдат увеличени към 2027 г. и това биологично производство да е устойчиво“, заяви още Момчил Неков.

„Общият бюджет на Стратегическия план е над 8 млрд. лв., въпросът е да има качествени проекти. Второто предизвикателство е работната ръка“, заяви заместник-министърът.

Той допълни, че Министерството на земеделието си е поставило за цел да има предвидимост при отварянето на интервенциите, като кандидатстването по тях ще бъде всяка година.

В същото време министър Иван Иванов заяви: „Европейската комисия дава позитивна оценка на Стратегическият план на България и акцентира върху това, че той е базиран на факти за идентифициране на проблемите и на взетите решения, както и добре балансирания набор от интервенции, насочени към посрещане на многобройните потребности на селскостопанския сектор и селските райони в България. На първо място в коментарите си ЕК се посочва неразривната връзка между действията в областта на климата и продоволствената сигурност, във връзка с руската инвазия в Украйна. В този контекст и предвид кризите в областта на климата и биологичното разнообразие всички държавите членки, включително и България са приканени да преразгледат своите стратегически планове по ОСП“.

Писмото съдържа 57 страници, с общо 405 коментара, констатации и препоръки, които са разпределени в шест области.