Приеми за над 2,2 млрд. лева по най-атрактивните интервенции за модернизиране на земеделието и развитие на местните икономики стартират през 2025 г. Финансовият ресурс ще осигури подкрепа по 19 различни процедури по интервенции за подпомагане на широк спектър от дейности в селските райони, съфинансирани чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони. Това стана ясно по време на 5-тото заседание на Комитета по наблюдение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР 2023-2027 г.), съобщават от МЗХ.
Заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева обясни, че финансирането ще бъде насочено към най-очакваните от земеделските производители и малките общности интервенции. „Стартираме множество преми във възможно най-кратки срокове, за да може земеделските стопани да получат необходимия тласък към устойчиво и модерно развитие. Нашите усилия целят да създадем благоприятни условия в селските райони на България“, подчерта тя.
Подкрепата по одобрената Индикативна годишна програма, предложена на Управляващия орган (УО) на СПРЗСР 2023-2027 г., е насочена към разнообразни дейности като модернизация на земеделието, реставриране и обновяване на религиозни храмове, развитие на горския сектор и неземеделските дейности.
През месец януари 2025 г. с бюджет от близо 740 млн. лева. ще стартира приемът за стратегии по подхода „Водено от общностите местно развитие“ от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. Инвестициите по подхода ще бъдат насочени към развитието на местните икономики, като се акцентира върху увеличаване на заетостта и доходите, подобряване на социалните услуги и условията на живот.
Сред първите приеми, които ще отворят в началото на годината, е модернизацията на инфраструктурата за напояване с бюджет 195,5 млн. лева. Земеделските стопани ще бъде насърчени да повишат професионалното си обучение и придобиване на знания, като за дейността е предвиден финансов ресурс от 19,5 млн. лева. Ще бъдат отворени и три отделни процедури, стимулиращи развитието неселскостопански дейности в селските райони. Това са производство, предлагане на услуги и занаятчийски дейности, които са с общ бюджет в размер на 193 млн. лева.
През месец април, с предвидени близо 142 млн. лева, ще стартира приемът за възстановяване и реставрация на сгради с религиозно значение, които са на територията на селски райони. До юли месец 2025 г. ще бъдат отворени и приеми по три интервенции за подкрепа на горския сектор с общ бюджет над 44,3 млн. лева.
През втората половина на 2025 г. земеделските стопанства и преработвателите на селскостопански продукти ще бъдат подкрепени с общо над 860 млн. лева по 4 мерки от Стратегическия план. Тогава ще стартира и интервенцията за иновации с бюджет от 58,6 млн. лева.
По време на заседанието заместник-министърът Василева, заяви че Управляващият орган на Стратегическия план се е съобразил в максимална степен със становищата на земеделската общност, като критерии за подбор са предварително обсъждани на Тематични работни групи с широко участие.