Начало Политики и финансиране МЗХ ще финансира инвестиции за диверсификация на икономиката в селските райони

МЗХ ще финансира инвестиции за диверсификация на икономиката в селските райони

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) ще финансира инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони, насочени към предоставяне на услуги за подпомагане на икономическото развитие и подкрепа, които ще улеснят стопанската инициатива и ще стимулират дейности за насърчаване на местната конкурентоспособност, съобщават от министерството. Интервенцията цели постигане на жизненост в малките населени места, както и повишаване качеството и стандарта на живот в тях. Това стана ясно по време на работна среща на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов с представители на браншови организации в МЗХ.

Участниците обсъдиха критериите за подбор по приема за предоставяне на услуги от интервенция „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“ в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.

„Уникалните дадености на различните селски райони в страната определят спецификата на бизнес процесите и развитието им. Целта на процедурата е да насърчи устойчивото икономическо развитие, като подпомогне инвестиции, съобразени с нуждите и потенциала на всеки регион“, обясни министър Тахов и допълни, че „процедурата предоставя възможност за финансиране на инвестиционни проекти, с фокус върху жените предприемачи, младите лидери и ключови сектори като здравеопазване, социални услуги, иновации и екология”.

По време на заседанието беше дискутиран проектът на критерии за подбор по интервенцията, които бяха предложени за одобрение в рамките на петото заседание на Комитета за наблюдение на Стратегическия план, както и постъпилите от страна на заинтересовани страни становища и коментари.

Подаваните проектни предложения ще бъдат оценявани чрез ясно дефинирани приоритети и критерии. Допълнителни точки получават проекти, подадени от жени и млади предприемачи – собственици на предприятия. Кандидатите с потенциал за растеж и развитие на проектите ще получат приоритет в зависимост от финансовото си състояние, обезпечаващо реализирането на инвестициите по заявлението за подпомагане.

Допълнително приоритизирани ще бъдат проекти в областта на високотехнологични услуги съгласно националните приоритетни икономически дейности, определени в Националната стратегия за насърчаване на малките и средни предприятия 2021-2027 г., услуги, свързани с регионална специализация, здравеопазване и социални услуги. Ще бъдат насърчавани заявления, които предвиждат поне 15% инвестиции в опазване на околната среда и устойчива енергия, както и такива, които включват внедряване на нови производствени процеси, патентовани технологии и иновации. Предимство ще имат и  кандидатите с установени трайни увреждания и проекти, реализирани на територии с природни и други ограничения.

„След като предложените промени бяха обсъдени и допълнени с браншовите организации и заинтересованите страни, предстои те да бъдат изпратени за одобрение в рамките на писмена процедура на Комитета по наблюдение на СПРЗСР 2023-2027 г.“, каза заместник министър д-р Лозана Василева. Тя допълни, че се предвижда приемът на проектни предложения по процедурата да стартира през месец февруари. Д-р Василева припомни още, че в момента тече обществено обсъждане на останалите две процедури от интервенцията – „Производство“ и „Занаяти“, които също ще бъдат отворени за прием на заявления за подпомагане до края на месец януари.