Да се създаде интерактивна карта, на която да се обозначават предстоящите за пръскане полета със земеделски култури, при което информационната система да уведомява автоматично пчеларите. Такова предложение прозвуча на проведената работна среща в Добрич с участието на пчелари, земеделски стопани и представители на общинските администрации.
Срещата бе организирана от Областна дирекция „Земеделие” във връзка със зачестилите сигнали за отровени пчелни семейства при третиране на посевите с препарати. Предложението за интерактивна карта бе направено от Мартин Петров – пчелар, член на УС на сдружение „Пчела” в Добрич.
Според него, създаването на сайт или интернет платформа, в която да бъдат въведени данните на всички регистрирани пчелари, зърнопроизводители и собственици на овощни градини, ще улесни комуникацията между различните сектори. За части от секундата, чрез имейл или SMS, пчеларите ще бъдат уведомявани кога и къде предстои пръскане на посеви и овошки, за да могат да се предпазят пчелите, поясни Мартин Петров. Костадин Костадинов – председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, подчерта, че идеята за уведомяване по електронен път е много добра. По тази идея вече са провеждани срещи и разисквания, тя може да се реализира с европейски средства, но е необходимо производителите на пчелен мед да се обединят в браншова организация с национално представителство, за да могат да участват в подготовката на проекта. За да се преодолеят съществуващите проблеми в комуникацията, обаче, е необходимо всички производители – и пчелари, и собственици на овощни градини, и земеделски стопани, да се регистрират, коментира Костадин Костадинов.
Дискусията бе посветена на необходимостта от подобряване на взаимоотношенията между всички участващи страни, за да се намери най-ефективният начин за уведомяване на пчеларите – така, че пръскането на посевите и овошките да става в определените срокове и в същото време да бъдат опазени пчелните семейства.