За 2023 г. с плащанията, които предстоят през декември, земеделските стопани в България ще получат малко над 3 млрд. лева обща сума – за всички, за всичко. Това заяви пред БНР министърът на земеделието Кирил Вътев и подчерта, че концентрацията върху субсидиите, отклонява вниманието от пазара.
„Най-важното нещо, което трябва да се случи в българското земеделие, е висока производителност, за да сме конкурентни на пазара“, подчерта той.
Министър Вътев определи като голяма грешка на протестиращите фермери това, че „те не разглеждат какво са получили като сума за годината, а разглеждат всяка ставка сама за себе си и тя им изглежда малка“.
Кирил Вътев заяви категорично, че продажба на земя от Държавния поземлен фонд няма да има.
„Получих запитване по имейл от заместник-министъра на финансите Георги Клисурски. Запитването беше какво би се случило, ако се продаде земя от Държавния поземлен фонд на еди-каква си стойност. Ние сметнахме, че при цените, на които би могла да се продаде тази земя, прави 700 хил. декара. Тези 700 хил. дка от години насам се отдават чрез търг под аренда и носят годишно 90 млн. лева на Министерството на земеделието. Ако тази земя се продаде, за по-малко от 4 години сумата 340 млн. лева ще е по-малка от полученото от аренда, т.е. не е рентабилно и не е изгодно да бъде продадена. Ние сме написали икономическа обосновка, че сме против да бъде продадена земя. Емоционалната, чисто политическата обосновка – не мисля, че ще срещнете министър на земеделието, който ще се съгласи да се продава земя от Държавния поземлен фонд“, обясни земеделският министър.
Източник: БНР