Местната инициативна група „Балчик-Генерал Тошево“ стартира прием на проектни предложение по мярка BG06RDNP001-19.816 4.1. „Инвестиции в земеделски стопанства“ от Стратегията си за Водено от общностите местно развитие, финансирана от Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. Целта на процедурата е повишаване конкурентоспособността на земеделието и инвестиране в земеделските стопанства на територията на общините Балчик и Генерал Тошево.
Общият бюджет на мярката е 241 939 лв., като размерът на безвъзмездната финансова помощ за проект е от 5 000 евро до 45 000 евро. Процента на финансиране е 50% от общия размер на допустимите разходи, който може да се увеличи с 10% за проекти на млади земеделски стопани, за интегрирани проекти и за колективни инвестиции, представени от юридически лица, включващи от 6 до 10 земеделски стопани. За колективни инвестиции, представени от юридически лица, включващи над 10 земеделски стопани и/или групи/организации на производители процента на съфинансиране достига до 70%.
С проектни предложения могат да кандидатстват земеделски стопани, чието стопанство е със стандартен производствен обем над 8 000 евро; признати групи производители и признати организации на производители на земеделски продукти или такива, одобрени за финансова помощ по мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производители“ от ПРСР 2014-2020 г. За колективни инвестиции могат да кандидатстват и юридически лица, регистрирани по Търговския закон и/или Закона за кооперациите, които включват най-малко 6 лица. Важно условия за допустимост е кандидатите да имат постоянен адрес (за физическите лица) или седалище и адрес на управление ( за ЕТ и юридическите лица) на територията на общините Балчик и Генерал Тошево.
Сред допустимите дейности по мярката са: внедряване на нови продукти, процеси и технологии и обновяване на наличните производствени материални и/или нематериални активи; опазване на компонентите на околната среда, вкл. с намаляване на вредните емисии и отпадъци; повишаване на енергийната ефективност в земеделските стопанства; подобряване качеството на произвежданите земеделски продукти, и др. Приоритетно се подпомагат проекти с инвестиции и дейности, насочени в секторите „Плодове и зеленчуци“, „Животновъдство” „Етеричномаслени и медицински култури“ или проекти с комбинация от инвестиции и дейности изцяло в тези сектори.
По процедурата ще се финансират разходи за строителство или обновяване на сгради; закупуване, включително чрез финансов лизинг, и/или инсталиране на нови машини, съоръжения и оборудване; закупуване на земя, сгради, помещения, специализирани земеделски транспортни средства, и др. Пчеларите ще могат да си закупят съоръжения, прикачен инвентар за пчеларство и съответно оборудване, необходимо за производството на мед и други пчелни продукти, както и за развъждането на пчели-майки, включително чрез финансов лизинг. Земеделските производители ще могат да съфинансират разходите си за разработване на проекта и бизнес плана, както и консултантски услуги, свързани с изпълнението и отчитане на проекта.
Крайният срок за кандидатстване е до 17:30 часа, на 29 април 2024 г. Проектните предложения се подават по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване, с използването на квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ в ИСУН на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.