Начало Лов и риболов Собственици на кораби и рибари подават проекти по ПМДР за компенсации заради...

Собственици на кораби и рибари подават проекти по ПМДР за компенсации заради войната в Украйна

Управляващият орган на Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 г. стартира прием на проекти по две процедури за компенсиране на икономическите загуби на операторите в стопанския риболов, вследствие на войната в Украйна, съобщават от Областния информационен център.

Процедурата „Временно преустановяване на риболовна дейност вследствие на агресивната война на Русия срещу Украйна, която застрашава сигурността на риболовните дейности или възпрепятства икономическата жизнеспособност на риболовните операции“ е с бюджет 1 670 441 лв. Тя е насочена към компенсиране на собствениците на риболовни кораби и рибарите от преустановяване на риболовни дейности за да се запазят работните места.

Могат да кандидатстват физически лица, юридически лица или еднолични търговци (ЕТ), регистрирани по Търговския закон, развиващи дейност в сектор „Рибарство“. Подпомагането ще се предоставя на собственици на риболовни кораби и рибари, извършвали риболовна дейност в продължение на най-малко 120 дни през последните две календарни години. Когато риболовен кораб е регистриран или рибаря е работил в продължение на по-малко от две години, но не по-малко от една година, минималната заетост на кораба се изчислява пропорционално на 120 дни спрямо датата на регистрация. Кандидатите, собственици или ползватели на повече от един риболовен кораб могат да кандидатстват с отделно проектно предложение за всеки допустим риболовен кораб.

Допустими компенсации са за временно преустановяване на риболовните дейности и за нает на трудов договор екипаж, и за самоосигуряващи се лица, извършвали дейност на риболовен кораб. Размерът на компенсациите е до 200 000 лв. на риболовен кораб и се определя съгласно Методика, част от пакета с условията за кандидатстване (Приложение 14, т.1).

По процедура BG14MFOP001-5.023 „Мерки за предлагане на пазара – сектор „Риболов“ ще се предоставят компенсации на собственици или наематели на действащи риболовни кораби за разходи за гориво. По нея могат да кандидатстват физически лица, юридически лица или еднолични търговци (ЕТ), регистрирани по Търговския закон, развиващи дейност в сектор „Рибарство“. Задължително кандидатите трябва да са активни оператори на поне един риболовен кораб, и да имат регистрирани минимум 60 дни на море през 2023 г. Кандидатите, които са собственици/ползватели на повече от един риболовен кораб, подават едно проектно предложение за всички допустими риболовни кораби.

Бюджета на процедурата е 2 467 506 лв., а максималният размер на компенсациите е до 400 000 лв., като собствениците/ползвателите на един риболовен кораб могат да получат до 200 000 лв. Безвъзмездната финансова помощ се изчислява по Методика към условията за кандидатстване (Приложение 10, т.2).

Допустимите кандидати по двете процедури имат право да получат компенсации за 2023 г. само по една от двете компенсаторни мерки. В случай, че за един и същ риболовен кораб са подадени проектни предложения и по двете процедури, Управляващият орган ще вземе под внимание само последното и ще анулира останалите.

Крайният срок за подаване на проектни предложения и по двете процедури е до 27.03.2024 г., 17:00 часа. Подаването на проектното предложение се извършва изцяло по електронен път чрез системата ИСУН 2020, единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.

Експертите от Областен информационен център-Добрич са на разположение за предоставяне на допълнителна безплатна информация на място в офиса (в сградата на Община град Добрич, ет.1, с. 114), на тел. 058 602-758, електронна поща oic_dobrich@abv.bg, страницата на центъра във Фейсбук https://www.facebook.com/oic.dobrch и на Viber канала: https://bit.ly/3VWQbUQ.